Akwarium holenderskie jest jednym z coraz częściej spotykanych i najbardziej dekoracyjnym typem akwariów. Jego cechą charakterystyczną jest ogromna ilość roślin, natomiast rybki oraz inne stworzenia odchodzą na drugi plan.

Co to takiego jest dokładniej akwarium holenderskie? Jest to zbiornik, obficie zarośnięty roślinami, jednak nie są one przypadkowymi okazami powsadzanymi tam, gdzie było tylko trochę miejsca. Wszystkie roślinki akwariowe mają tam swoje specjalnie zaplanowane miejsce i razem tworzą swego rodzaju kompozycję, która jest niezwykłą dekoracją wnętrza naszego domu, czy mieszkania. Historia pierwszych zbiorników holenderskich sięga już lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to po raz pierwszy stworzone zostały podstawowe zasady ich urządzania, czyli różnorodność oraz oryginalność kompozycji roślinnych.

Jednym z najważniejszych elementów w akwarium holenderskim jest oświetlenie. Jak wiadomo rośliny bez dobrego oświetlenia nie będą mogły się rozwijać, a bardzo często będą traciły również swoją piękną barwę. Po pewnym czasie zmarnieją lub całkowicie padną. W celu lepszego efektu i szybszego wzrostu naszych roślinek, warto jest regularnie je nawozić. W tym celu można posługiwać się nawozami w płynie lub specjalnymi kulkami, które wkłada się bezpośrednio pod korzenie. Wspominając o nawożeniu, nie można zapomnieć o systemie CO2. Decydując się na akwarium holenderskie, powinna to być jedna z podstawowych inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi roślinami, o przepięknej, żywej, zielonej barwie.

Decydując się na akwarium holenderskie, musimy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych, jakie nas czekają. Przede wszystkim codziennie, musimy usuwać obumarłe resztki roślin. Wyglądają one bardzo brzydko i gnijąc mogą zaszkodzić innym organizmom w zbiorniku. Co dwa, trzy tygodnie warto jest przerzedzić nadmiernie rozrastające się rośliny. Nie możemy dopuścić do tego, by wyrastały gdziekolwiek, gdyż ten rodzaj zbiornika powinien być starannie zaplanowaną ozdobą. Ponadto niektóre rośliny ze swej natury wymagają regularnego przycinania.

Bardzo szybko nasuwa się kolejne pytanie – jakie rybki można trzymać w akwarium holenderskim? Przy ich wyborze musimy się sugerować przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze nie powinny to być ryby, które nadmiernie zjadają rośliny, gdyż, będą niszczyły wygład naszego zbiornika. Po drugie nie mogą to być ryby bardzo ruchliwe i duże, gdyż mogą one wyrywać słabiej ukorzenione rośliny. Bardzo dobrze w takim zbiorniku sprawiają się krewetki.

Niestety koszty założenia i utrzymania takiego zbiornika nie są niskie. Z reguły są to akwaria duże. Ponadto nie wszystkie rośliny są tanie, a instalacja CO2 też ma swoją cenę. Do tego dochodzą inne akcesoria potrzebne przy uprawie, a także różne nawozy i częstsza niż w zwykłym akwarium wymiana świetlówek.

Akwarium holenderskie jest jednym z najbardziej ozdobnych zbiorników, jakie można spotkać w naszych domach. Jeżeli chcemy założyć akwarium, które ma mieć charakter dekoracyjny, warto jest zastanowić się właśnie nad takim stylem.

Komentarze

Może Cię także zainteresować

Kolory ziemi od pracowni Archissima

647
świąteczne dekorowanie

495