Architektoniczne aranżacje – akwaria

0
982

Najważniejszą z nich jest to, by ryby i inne organizmy w zaprojektowanych akwariach znalazły optymalne warunki do życia. Wygląd, efekt oświetlenia jest zawsze podrzędny do aspektu wykreowania optymalnych warunków dla obsady. Drugą zasadą jest brak widocznych urządzeń technicznych, takich jak grzałki, filtry czy różnego rodzaju instalacje. Ta zasada „czystości” wykonania stanowi olbrzymie wyzwanie szczególnie przy realizacjach akwariów morskich. Oznacza to konieczność ukrywania urządzeń poza dostępem wzroku, ponad linią wody lub w podłożu. Kolejna zasadą jest wygoda serwisowania i bieżącej obsługi, czyli wszystko to co określa się „user friendly”. Linia Siren Edge opiera się na bezkompromisowym wykorzystaniu urządzeń i technologii z najwyższej półki, dlatego w tych realizacjach występuje duży udział zaawansowanej elektroniki, najlepszych urządzeń filtracyjnych i najcichszych z dostępnych pomp. Każdy z prototypów przechodzi wiele modyfikacji i kolejnych przeróbek nim uzyska miano Siren Edge.

Jednak najbardziej istotnym aspektem jest kreatywne podejście do bryły, światła i ruchu. Część z realizacji Siren Edge to realizacje powstałe by cieszyć oko, czasami mają podejście czysto praktyczne i są meblem, fragmentem zabudowy wnętrza czy innego rodzaju obiektem użytkowym. Siren Edge to realizacje z założenia unikalne , każda z nich powstaje tylko i wyłącznie w jednym egzemplarzu i nigdy nie jest powtarzana. Jeśli w jednym zdaniu trzeba by określić czym jest a właściwie czym mam być Siren Edge – ma to być żywą i atrakcyjną rzeźbą, i jeśli sztuka jest czymś co ma dawać przyjemność z oglądania, to mamy nadziej ze Siren Edge jest sztuką.

Siren Edge nie jest przeznaczone tylko dla majętnych Klientów . Oczywiście koszty realizacji niektórych projektów są bardzo wysokie, lecz część realizacji jest dostępna dla każdego, kto poczuje potrzebę ich posiadania. Ponieważ są to pracochłonne realizacje, w założeniach powstawać będzie miesięcznie jedna realizacja z tej linii. Zapraszamy do przeglądu pięciu wybranych realizacji. Więcej na ich temat można znaleźć na naszej stronie: www.siren.pl.

Pierwsze z opracowań nosi nazwę „Akwarium wielopoziomowe” . Jej inspiracją było obserwacja w akwariach koralowców i przydaczni (małży), i płynąca z tego konkluzja jak bardzo zmienia się koloryt rafy, w zależności od kąta obserwacji. Stad powstał pomysł na realizacje takiego akwarium, by możliwym byłoby oglądanie akwarium z kilku bardzo odmiennych perspektyw. W realizacji tego akwarium, zajmując miejsce siedzące, widzimy rafę lekko od dołu, wstając i przybliżając się, nasze perspektywa skraca się i oglądamy rafę, tak jakby wisiała nad nami. Z pozycji stojącej widzimy obydwa segmenty akwarium, zaś stojąc na antresoli uzyskujemy perspektywę widoku z góry, co daje niesłychane wrażenie głębokości i wyglądu akwarium. Możną powiedzieć, ze w ten sposób uzyskujemy w pewnym sensie trzy odmienne akwaria. Ten efekt pogłębia fakt, iż te same koralowce oglądane z trzech odmiennych perspektyw, będą wyglądać zupełnie inaczej, jeśli chodzi o ich kontrast i barwę. Obsadę stanowią koralowce miękkie darniowe i skórzaste. W ten sposób przy silnej cyrkulacji chcemy uzyskać wrażenie ruchu – falowania. W obsadzie rybnej, zaprojektowano na dnie liczne płaszczki, stado skrzydlic, pojedyncze duże ustniki i pokolce. Dopełnieniem obsady jest liczna ławica niebieskich garbików. Największa atrakcją mają być umieszczone w centralnym punkcie małże. Akwarium ma wymiary 3000 cm wysokości 4800 cm długości i 3000 cm głębokości. Oświetlenie oparto na oprawach HQI 1000 watt, wraz z naturalnym doświetleniem przy pomocy świetlików z dojściem światła dziennego. Tak olbrzymia ilość wody wymaga stworzenia filtrownii z własnym dodatkowym obiegiem wody. Filtrację oparto na rozwiązaniu „Siren Due Bio” która jest kompilacja filtracji berlińskiej z systemem „plenum”. Zbiornik przy swoich gabarytach wymaga opieki nurkowej.

Realizacje o małych gabarytach, jak ta nazwana Kamiennym Ogrodem, stanowi również duże wyzwanie, gdyż należy zminiaturyzować wiele sprzętów i opracować pomysły na ich ukrycia przed wzrokiem . Jak sama nazwa wskazuje inspiracją tej realizacji, są japońskie kamienne ogrody, surowe i minimalistyczne, z pietyzmem pielęgnowane przez mnichów Zen . Realizacja ta, jest obiektem o wymiarach 50×50 cm na postumencie o wysokości 70 cm, Jej wiodącą ideą, jest zamkniecie wody w taki sposób, by uzyskać iluzje jej istnienia, bez ograniczeń ścian czy ram akwarium. Uzyskano to poprzez zastosowanie szkła White Float, (szkło bez niebieskiego zabarwienia), oraz takiego systemu ukrytych wewnętrznych kominów, iż powierzchnia wody jest zlicowana z górną krawędzią akwarium. Akwarium jest połączone obiegiem wody z podstawa wysypana żwirem, co oznacza ze parowanie i obniżanie się poziomu wody, odbywa się z podstawy, a nie z akwarium. Dzięki temu powierzchnia wody w akwarium jest niezmienna. Aby uzyskać złudzenie „zamknięcia” wody bez udziału ograniczeń boków akwarium, użyto żwiru w akwarium i w podstawie, tak by tworzyły one równą powierzchnie. Dopełnieniem realizacji jest pojedyncze i dyskretne światło, oparte na technologii LED. Całość urządzeń, filtracji i ogrzewania, filtr UV, mechaniczny i biologiczny, zostały ukryte w podstawie. Akwarium posiada niezwykle wydajny system filtracyjny oparty o trzy niezależne poziomy filtrujące – mechaniczne 5 l, biologiczna – 25 l, oraz filtr UV 15 watt. Takie rozwiązanie pozwoli na stałe uzyskanie idealnie czystej klarownej wody, pozbawionej glonów i nalotów. Sumiki szkliste i brak roślinności jest podyktowany, koncepcja ukazania piękna faktury i kształtu nagiej skały. Minimalizm jest jednym z najsilniejszych środków przekazu, szczególnie gdy jest powiązany z żywymi elementami.

Kolejna realizacja nosi nazwę „Postumentu”. Jego koncepcja powstała w wyniku zamówienia Klienta, który pragnął posiadać duży gabarytowo zbiornik, przy poważnym ograniczenia nośnym podłogi. Z takiego ograniczenia powstała koncepcja akwarium – postumentu. Częściowo nawiązuje ona do rozwiązań z „Kamiennego ogrodu”. Dotyczy to kwestii utrzymania linii wody na na poziomie kryjącej górną linie akwarium. Układ z wysokim postumentem (140 cm) i relatywnie niskim akwarium (30 cm) jest podyktowany dwoma względami. Założeniem było wykonanie samego akwarium bez żadnych widocznych wzmocnień. Jego długość (ponad 200 cm) sprawia, iż nawet przy grubym 15 mm, niezespolonym szkle, mogą wystąpić wybrzuszenia linii bocznej. Dlatego należało ograniczyć wysokość. Drugim założeniem było uzyskanie intrygującego rozwiązania, które pozwala oglądać akwarium z góry, znad lustra wody . Niskie akwarium przydaje również wrażenia jego bardzo dużej długości. Zbiornik jest przeznaczony na wyłączną obsadę rybną, morska lub słodką. Trzypoziomowa niezależna filtracja przygotuje krystaliczną wodę i uzyskamy w ten sposób wrażenie unoszenia się ryb w powietrzu. Kluczowym jest silne oświetlenie HQI które wywoła refleksy świetlne na dnie zbiornika. Jest to propozycja idealna do miejsca gdzie obserwacja zbiornika będzie możliwa tylko z pozycji stającej.

Duże gabarytowo akwaria, dają niesamowite wrażenie, jednak wykonanie dużych szyb bez podziałów jest bardzo kosztowne i problematyczne logistycznie. Ten pomysł dotyczy realizacji ciągu ekspozycji, wysokich na trzy metrowy ciągu zbiorników , tak by optycznie stworzyły one wrażenie jednego dużego zbiornika. Wrażenie pozornej jedności podkreśla wewnętrzna zabudowa ścian wykonana z sztucznych skał. Ekspozycja w założeniu dotyczy endemicznych gatunków pielęgnic afrykańskich . Taki system ekspozycji daje szanse ukazania obok siebie szeregu różnych gatunków, i uzyskania wielopokoleniowych stad. Surowa ekspozycja szalunkowego betonu,ciekawie kontrastuje z żłobiona struktura sztucznych skal i ławic kolorowych pielęgnic. Akwaria są opracowane w technice mieszanej. Tył i boki zostana wykonane z kompozytów z przednia szyba wykonaną z szkła White float. Filtracja i sterylizacja są dodatkowo wzmocnione systemem stałej podmiany profilowanej wody. Oświetlenie przewiduje kompilacje światła HQI z naturalnym światłem uzyskanym z świetlików. Filtracja może pracować w jednym obiegu, jednak istnieje możliwość przejścia na filtrację każdego zbiornika osobno. Dodatkowym wzmocnieniem układu filtracji są przewidziane na każdy zbiornik odpieniacze słodkowodne.

Sirem Edge to również realizacje czysto użytkowe. Jej przykładem jest pomysł na podział funkcjonalny pomieszczenia, gdzie zaplanowano funkcje obsługi klienta, funkcje kawiarenki czy podobne. Jeden długi zbiornik tworzy wydzielone strefy, które mogą pomieścić 2-3 osoby, wraz z stolikiem i dwoma -trzema siedziskami. Taki podział daje wrażenie pewnej intymności, jednak nie zmniejsza optycznie pomieszczenia, ani go nie zaciemnia. Obserwacja pływających swobodnie ryb tropikalnych, głęboko relaksuje i uspokaja. Jako obsadę założono ryby o płaskiej budowie ciała takie jak paletki czy skalary. System cyrkulacji i filtracji jest tak opracowany by nastąpił przepływ wody przez całe akwarium, stąd pobór i wyrzut wody umieszczono w skrajnie odległych punktach akwarium.

źródło: wybudujdom.pl

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688