Dom w stylu Art Deco projektu Belmont Freeman Architects

1
6029
Dom w stylu Art deco

Ten przestronny dom w stylu Art Deco umiejscowiony w Atlantic Beach, (New York) to artystyczne połączenie kamienia, szkła, plastiku i metalu. Zaprojektowany przez firmę Belmont Freeman Architects, luksusowy dom zamknięty jest od strony ulicy zwartą fasadą zapewniającą prywatność mieszkańcom.

Pomimo zamkniętego charakteru dom oferuje dostęp do zewnętrznych powierzchni przez znajdującą się na parterze przestrzeń dzienną. Dzięki niej dom poprzez szklane ściany otwiera się na piękny ogród. Wspaniałym punktem otwarcia jest także przestronne patio na dachu, oferujące panoramiczny widok na okolicę zapraszając do wnętrza jeszcze więcej zieleni.

Jak Wikipedia określa nurt Art déco?
Jest to styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli „dekorowaniem”); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku „zdobienia”.

Art déco był reakcją na secesję (Art nouveau), wyrazem sprzeciwu wobec – typowego dla sztuki secesyjnej – braku dyscypliny przestrzennej. Już w secesji pojawił się nurt projektowania masowych wyrobów przemysłowych – wzornictwo przemysłowe, ale dopiero w okresie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego projektowania, z myślą o funkcji i wpływie przedmiotu na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka. Było to działanie świadome, próba stworzenia stylu w sztuce na wzór dawnych stylów, ale wybiegającego w przyszłość i z optymizmem szukającego wyrazu dla nowoczesności świata produkcji taśmowej i rodzących się mass mediów. Sprzeczność polegała na tym, że twórcy art déco przykładali też wielką wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego (np. meble ze złoconego brązu, hebanu, inkrustowane kością słoniową) – nie mogły być więc one tanie, ani dostępne dla szerokiej klienteli.

źródło: Belmont Freeman Architects

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688