Domy z bali

0
3620

Planujesz budowę domu za miastem? Masz dość wielkich szarych bloków i szukasz oryginalniejszego rozwiązania? Może warto pomyśleć nad drewnianym domem z bali. Coraz modniejsze na zachodzie, także w Polsce są dość często wybierane prze inwestorów. Dlaczego? Bo oferują niepowtarzalny klimat domowego zacisza, zapewniają dobrą izolacyjność, tłumią hałasy. Jeśli planujemy budowę domu w leśnej głuszy lub w bliskości lasu – są pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się na myśl. Wśród wad natomiast wymienia się głównie ich stosunkowo wysoką cenę.

Decydując się na budowe domu drewnianego Twoja praca w zasadzie sprowadza się do wyboru odpowiedniej firmy, która w większości przypadków sama przygotowuje i dostarcza budulec, oraz montuje z niego piękny dom.

Chociaż budowa domu z bali jest czysta i nie wymaga przerw technologicznych, sam proces układania bali jest trudny i może trwać dość długo. Bale układa się jeden na drugim i zespala za pomocą wyprofilowanych piór i wpustów lub zamków, dzięki którym łączenia są stabilne i szczelne. Aby ściany były jeszcze bardziej izolacyjne, między balami można umieścić paski wełny mineralnej lub rozprężne, impregnowane taśmy poliuretanowe. Ze względu na niewielką grubość ścian dodatkowo ociepla się je od wewnątrz wełna mineralną. Bale z sosny polarnej są jednak wystarczająco grube, by dodatkowe ocieplanie nie było już konieczne. Dachy domów z bali kryje się dla zachowania spójności z konstrukcją – gontem drewnianym, słoma lub trzciną.

Domy z bali są ciepłe, przytulne i pełne uroku, ale warto pamiętać, że niestety nie będą pasować do każdego otoczenia. Świetnie prezentują się w otoczeniu przyrody i innych drewnianych domów, ale w mieście mogą bardzo rzucać sie w oczy, o co nie zawsze nam chodzi, gdy tworzymy swój przytulny kącik.

zdjęcia pochodzą ze stron firm: Strongwood Polska, Fenix, PROGLOBAL, STOLLUX

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688