W 2013 roku w Krakowie powstał nietypowy, a jednocześnie pozytywnie zaskakujący dom. Edge House to próba uformowania współczesnego podmiejskiego domu w górzystej okolicy, gdzie miejscowe prawo wymagało tradycyjnej bryły. Rezydencja swoją złożoną narrację zawdzięcza lokalnej anomalii – działkę na zboczu, z widokiem na wzgórza otaczające Kraków, przecina 8-metrowa wapienna skarpa.

Skalna krawędź dzieli działkę na dwa poziomy, niższy zapewnia pełną prywatność, wyższy oferuje panoramiczne widoki, ale też jest w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań. Postawiono dokonać pozornie niemożliwego – zbudować dom na środku krawędzi, aby budynek spinał rozdzielone skarpą części działki i w pełni wykorzystywał ich atuty.

Wyzwaniem były również planistyczne obostrzenia – domy w okolicy muszą mieść dwuspadowy dach z okapami i z nachyleniem połaci minimum 37 stopni.

Finalnie postawiono na prostopadłościenną bryłę, którą ustawiono na górnej części działki, ale z mocnym wysięgiem poza krawędź skarpy. Kubaturę poddano sile grawitacji – niejako pozwolono jej przechylić się w dół i zjechać po skarpie. Tak uzyskano efekt „przewróconego pudełka” podkreślającego dramatyczność topografii, a jego boczne, nachylone ścianki stały się wymaganymi przez prawo połaciami dwuspadowego dachu.

Przekrzywiony prostopadłościan to właściwa część mieszkalna. Strefę dzienną zlokalizowano na poziomie terenu górnej działki, dzięki czemu zyskała imponujące widoki.

Górną działkę poddano dodatkowym modyfikacjom, aby dom odseparować od sąsiadów. Posłużyły temu sztuczne zielone nasypy, które zastąpiły płoty oraz dwa dodatkowe skrzydła budynku mieszczące funkcje pomocnicze: garaż oraz basen. Oba ramiona uformowano na zasadzie przeciwieństwa do kanciastej bryły domu – nadano im miękkości poprzez falujące ściany pokryte drewnem, a od góry przykryto je zielenią, przez co zdają się rozpływać w zboczu.

Architekturę przewróconego pudełka z czarnego łupku i miedzianej blachy oraz zielonych ramion – dopełnia jeszcze jedna warstwa funkcjonalno-estetyczna. To białe ramy tarasów. Dzięki nim przechylony, zwarty prostopadłościan zyskał wymagane w przepisach okapy, zarazem jednolitą bryłę wzbogacono o balkony, tarasy i kładki, w ten sposób każdy pokój ma wyjście na zewnątrz i pełen kontakt z ogrodem. Rozległy salon z bawialnią od strony skarpy wzbogacono o największy taras zawieszony nad ziemią na 8-metrowym wysięgniku.

Pracownia Mobius działa w dwóch uzupełniających się wzajemnie zespołach: Mobius Architektura i Mobius Design. Pierwszy specjalizuje się w budynkach mieszkalnych i publicznych, drugi w architekturze wnętrz i wzornictwie. Dzięki temu zapewnia klientom kompleksowe usługi projektowe: od olbrzymich wielofunkcyjnych kompleksów, przez indywidualne domy jednorodzinne, po niestandardowe wnętrza i meble.

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688