Geometryczny dom z unikalnym sufitem – Casa Fez

9
4553
niesamowity sufit zaprojektowano tak, jakby się przed nami otwierał (Casa Fez) - fot. Fernando Guerra

Geometria w architekturze nie jest niczym nowym, ale potrafi jeszcze nas zaskoczyć. Do tej pory kojarzyła się nam głównie z wnętrzami, nienadającymi się do zamieszkania. Zapewne za sprawą jakiegoś takiego chłodu, bijącego od samej, surowej formy.

I nagle wszystko się zmienia za sprawą projektu Casa Fez. Tu nie mamy wrażenia przytłoczenia formą, tu forma wciąga nas w zabawę kształtem.

Projekt odnaleźć możemy w Porto (Portugalia). Zaprojektował go Álvaro Leite Siza Vieira, który swoją pracę określił, jako „dzieło życia”. Nic dziwnego – artysta stworzył je na własne potrzeby. Projektant zwierza się w wywiadzie dla The Cool Hunter, że projekt ten wymagał od niego większej odwagi, niż decyzja o zostaniu architektem. Ale – co najważniejsze – udało mu się urzeczywistnić swoje sny!

Według Álvaro pod pewnymi względami spoglądamy na „dom jutra”. Z innej jednak perspektywy patrząc, możemy doszukać się odniesień do Alvara Aalto (fiński, modernistyczny architekt, zm. 1976 r. w Helsinkach – wikipedia.org). Niektórzy potrafią sobie nawet wyobrazić ten dom wśród finlandzkich brzóz… Inni mówią, że architekt stworzył nową odmianę romantyzmu i ten trend nadal kultywuje.

Naszą uwagę przyciągnął wspaniały sufit w jednej z części domu. Sprawia on wrażenie, jakby sam odkształcił się – zwinął jak kartka papieru. Daje to efekt niezwykłej lekkości. Tą samą myśl kontynuują lampy w olbrzymiej jadalni. One równie są olbrzymie i poskręcane, ale przy tym bardzo eleganckie i subtelne. Romantyczne?

Fot. Fernando Guerra
źródło: thecoolhunter.net

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688