Jak oświetlić dom? Poradnik PH Bielany

3
4583
Oświetlenie to sprawa kluczowa

Oświetlenie domu to sprawa kluczowa. Ma na nie wpływ wiele czynników. Jedne zależne od nas, inne nie, jak ustawienie względem stron świata, wielkość okien etc.
O te, które sami wybieramy, projektujemy, należy zadbać od samego początku.

Trudne początki

Przygodę z oświetleniem w domu należy zacząć od jego dobrego rozplanowania, zaczynając od wejścia, poprzez salon, sypialnię, na łazience kończąc. – Odpowiednie oświetlenie hollu domu jest niezmiernie ważne, ponieważ to przeważnie ciemne pomieszczenie, bez okna – mówi Tomasz Tarasewicz, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany. Często pojawiają się tam podwieszane sufity, z halogenami oraz duże lustra, które optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło. – Oświetlać mogą także plafony, kinkiety czy tradycyjne żyrandole. Ważne, by zadbać o doświetlenie dużej szafy wnękowej. W przeciwnym razie ciężko będzie tam coś znaleźć – dodaje Tomasz Tarasewicz.

Między kuchnią a salonem

Kolejne ważne pomieszczenie to salon, gdzie poprzez wszystkie źródła światła możemy budować strefy, kurtyny świetlne. – Bardzo przydatne np. przy oglądaniu telewizji, by koło sofy znalazły się nieduże lampki. Górne, mocne światło będzie bowiem przeszkadzać – radzi Tomasz Tarasewicz. W jadalni najważniejsze by znalazła się duża lampa nad stołem i by go porządnie oświetlić. Kuchnia to z kolei miejsce, gdzie doskonale sprawdzi się oświetlenie wielopunktowe. – Ważne jest oświetlenie podszafkowe, które doświetli nam blat roboczy – dodaje Tomasz Tarasewicz. Nie należy zapominać o świetle z okapu.

Ach śpij kochanie, albo pracuj

W sypialni pokusić się z kolei możemy o oświetlenie nastrojowe. Kinkiety i lampy stojące świetnie się tu sprawdzą. – Musimy mieć możliwość, leżąc w łóżku, poczytać książkę czy gazetę – podpowiada Tomasz Tarasewicz. Mając w domu gabinet lub pomieszczenie do pracy, należy zadbać o oczy. – Tu z powodzeniem użyć można oświetlenia centralnego oraz bocznego – dodaje Tomasz Tarasewicz.

Dziecko

Podobnie przy pokoju dziecinnym. Dziecko musi mieć odpowiednio doświetlony kącik do nauki i pracy.
To jednak nie wszystko. – Reaguje ono bardzo mocno, w zależności od tego, w jakim przebywa otoczeniu – mówi Tomasz Tarasewicz. Warto pokusić się o kolory – gwiazdki, księżyce na suficie bez wątpienia pobudzą jego wyobraźnię. Natomiast lepiej zasypiać będzie, gdy do snu zapalimy mu lampkę o delikatnym, ciepłym świetle – pomarańczowym, żółtym.

W łazience

Łazienka to także bardzo ważne pomieszczenie, jeśli chodzi o kwestię oświetlenia. Spędzamy w niej wiele czasu – robiąc makijaż, goląc się etc. – Najważniejsze jest więc dobre doświetlenie umywalki i lustra nad nią. Ważne,
by znalazły się tu kinkiety z obu stron, prawy i lewy. To o tyle istotne, że gdyby światło padało tylko z jednej strony, zafundowalibyśmy sobie źle wykonany makijaż
– dodaje Tomasz Tarasewicz. Polecam żarówki o ciepłym natężeniu światła. W łazience świetnie się sprawdzą rozprowadzone w podwieszanym suficie halogeny, Ledy, węże świetlne. – Dobierając oświetlenie do domu, pamiętajmy o ekologii. Zaopatrzmy się w żarówki energooszczędne. Mamy tu podwójny zysk – dbamy o środowisko i oszczędzamy pieniądze – podsumowuje Tomasz Tarasewicz.

Poniższe fotografie obrazują wybrane produkty oświetleniowe, dostępnie w sieci IKEA


fot. via IKEA

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688