Jak urządzić pokoik niemowlęcia i małego dziecka?

3
5624
zielony pokoik dla dzieci

Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Często zapominamy, że to nie pokoik naszych marzeń, a naszej latorośli. Oprócz tego, że ma być piękny i kolorowy musi spełniać jeszcze wiele innych wymogów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim bezpieczny. Zwłaszcza, gdy urządzamy go dla bardzo małego szkraba. Oprócz tego funkcjonalny, tak by i rodzic i dziecko dobrze się w nim czuli. – Pokój dla niemowlęcia to przede wszystkim jasne kolory, tak by dzidziuś czuł się w nim spokojnie i bezpiecznie. Musimy pamiętać o odpowiednim łóżeczku, które musi posiadać specjalny atest – mówi Tomasz Tarasewicz, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany. Tu niezmiernie ważny jest dobór materaca oraz fakt, by odległości między szczebelkami nie były zbyt duże. – Możemy je także zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonym ochraniaczem – dodaje Tomasz Tarasewicz.

Funkcje niekoniecznie matematyczne

Ważne by w urządzanym pokoiku wygospodarować także miejsce na komodę na ubranka oraz na przewijak i do codziennej pielęgnacji malucha. Warto, aby znalazł się tam miękki dywan, na którym szkrab będzie się mógł bawić. – Na uwagę zasługuje również odpowiednie zabezpieczenie gniazdek oraz kantów. Możemy zakupić takie zabezpieczenia w sklepach z artykułami dla dzieci – radzi Tomasz Tarasewicz.

A ja rosnę i rosnę …

Mijają tygodnie, miesiące, nasze maleństwo się zmienia i zmieniają się także jego życiowe i lokalowe potrzeby. Gdy dziecko podrośnie wymieniamy łóżeczko z niemowlęcego, na przeznaczone dla małych dzieci. – Tutaj również pamiętajmy o odpowiednim materacu. Nie warto na nim oszczędzać, gdyż jest on niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa i pleców – ostrzega Tomasz Tarasewicz. W pokoju kilkulatka powinno być przede wszystkim kolorowo i ciekawie. Ma być to kraina dziecięcej fantazji i wyobraźni. Nie może zabraknąć poduch, maskotek, przytulanek.

Ścienne malowanki

Ściany pomalujmy w jasnych, ale ciepłych barwach. Możemy je przyozdobić specjalnymi naklejkami naściennymi z bohaterami dziecięcych kreskówek lub jeżeli mamy zdolności plastyczne, ozdobić pokój samodzielnie, różnorakimi malowidłami. W oknach zawieśmy kolorowe zasłonki. Możemy naszemu maluchowi wstawić do pokoju namiot lub zamontować specjalne, ścienne dekoracje, pod którymi mały odkrywca będzie mógł się skryć podczas zabawy. – Świetnie się tu sprawdzą także wszelkiego rodzaju bujaki oraz zabawki zręcznościowe (huśtawka, zjeżdżalnia). Wszystko zależy od tego jaką powierzchnią dysponujemy – dodaje Tomasz Tarasewicz.

Jasno przede wszystkim

Bardzo istotne jest oświetlenie. Doskonale się nadają lampki o ciepłym natężeniu światła oraz kolorowe (żółć, pomarańcz), dzięki temu dziecko łatwiej i spokojniej zaśnie. Świetnie się tu sprawdzą także malowane na suficie farbą fluorescencyjną elementy – gwiazdki, słonka, księżyce.
Spróbujmy także wstawić do pokoju stolik i krzesełka. Dziecko powinno mieć takie miejsce do zabawy i pracy. Z pewnością spędzi przy nim długie godziny rysując, malując, lepiąc z plasteliny czy bawiąc się ciastoliną – dodaje Tomasz Tarasewicz. Kiedy mamy większe dziecko powinniśmy także wygospodarować miejsce na szafę na ubrania oraz spore skrzynie na dziecięce skarby i zabawki. Dobrze się tu sprawdzają podwieszane, miękkie półki i kosze montowane pod sufitem oraz półki naścienne. – Pod łóżkiem możemy wstawić specjalne skrzynie, w których pomieścimy pościel i inne dziecięce szpargały – podsumowuje Tomasz Tarasewicz.


źródło: Fama PR

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688