Kopalnia zamieniona w nowoczesne centrum nauki i sztuki

0
2695

Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji kompleksu Starej Kopalni w Wałbrzychu. Za projekt rewitalizacji i przekształcenia przestrzeni dawnej kopalni węgla kamiennego w nowoczesne centrum nauki i sztuki odpowiada pracownia architektoniczna Nizio Design International.

Projekt rewitalizacji wałbrzyskiej kopalni Julia otrzymał nagrodę TopBuilder 2013 przyznawaną przez magazyn Builder najbardziej innowacyjnym projektom architektonicznym. Na terenie nieczynnej już kopalni Julia przeszłość związana z wydobyciem węgla spotka się z przyszłością nauki oraz kulturą i sztuką. Dawna tkanka oraz układ budynków w kompleksie kopalni zostanie zachowany, a jednocześnie wzbogacony o nowoczesne rozwiązania architektoniczne i wystawiennicze.

Zrewitalizowana przestrzeń połączy dolnośląską tradycję z nowoczesnością. Każdy z budynków ulokowanych na terenie kopalni dedykowano innym dziedzinom – przeszłości oraz przyszłości węgla i jego wydobycia czy ekologii. Znajdą się tu także sale do tańca, amfiteatr i galeria sztuki współczesnej. Na terenie obiektu swoją siedzibę będzie miał również Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Centrum Ceramiki i Muzeum Przyszłości oraz innowacyjne przestrzenie pracy dla artystów i projektantów. Mieścić się tu będą muzea poświęcone górnictwu i geologii z interaktywnymi laboratoriami. Zwiedzający nie tylko poznają historię regionu, ale też zbadają fizyczne i chemiczne właściwości węgla.

źródło: Nizio Design International – www.nizio.com.pl

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688