Łódź Design Festival 2016 – „Tożsamość”

0
1334

Łódź Design Festival to już tradycja – od 2007 roku,  zawsze w październiku Łódź staje się stolicą polskiego designu. 10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 13-23 października a jej hasłem przewodnim jest Tożsamość. Victor Papanek w książce Design dla realnego świata pisał „Projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie samego siebie”.
Na imprezę zjeżdżają się najważniejsi projektanci, producenci i dystrybutorzy z branży. W ramach wystaw prezentowane są premiery i klasyki światowego wzornictwa, a w trakcie spotkań i wykładów swoimi doświadczeniami dzielą się eksperci z Polski i zagranicy. Obok prezentacji uznanych marek pokazywane
są inspirujące i odważne debiuty młodych twórców.

Kilkanaście festiwalowych dni wypełnionych będzie wydarzeniami poświęconymi architekturze, projektowaniu 2D i 3D, nowym technologiom, tożsamości marek i produktów. Swoimi doświadczeniami podczas różnego rodzaju prezentacji podzieli się przeszło 50 ekspertów reprezentujących takie marki jak np.: Ceramika Paradyż, Audi, IKEA czy Disney.

Jubileusz to również okazja do podsumowań i układania planów na przyszłość. Właśnie o przyszłości, technologii, robotyzacji, nowych wyzwaniach stojących przed ludzkością oraz innowacyjnych wizualizacjach danych opowiadają dwie z festiwalowych wystaw: „Everyda(y)ta” oraz „Random Darknet Shopper”. Pierwsza zwraca uwagę na to jak wizualizacje danych zmieniają postrzeganie życia codziennego, w szczególności to jak projektanci wykorzystują zebrane informacje do zobrazowania dzisiejszego społeczeństwa. Zaproszony do współpracy kurator, Thomas Clever, dokonał selekcji międzynarodowych oraz aktualnych przeglądów innowacyjnych wizualizacji danych. Random Darknet Shopper z kolei to wynik eksperymentu grupy !Mediengruppe Bitnik, która wysyłała zautomatyzowanego bota na zakupy on-line w tzw. „darknet”, czyli ukrytym Internecie, dostępnym tylko dla nielicznych. Bot posiadał tygodniowy budżet 100$ i losowo wybierał jeden produkt z około 16.000 dostępnych artykułów. Kolekcja przedstawia 25 elementów pozyskanych w okresie od października 2014 do marca 2016, podczas wystaw w Kunst Halle Gallen, Horatio Junior Gallery w Londynie oraz Instytucie Aksioma Contemporary Art Ljubljana. „Jest tylko jeden problem”, jak napisał The Washington Post w styczniu 2015 roku o tym projekcie, „bot niedawno kupił 10 tabletek ecstasy”. W odpowiedzi Guardian zapytał: „Czy robot lub oprogramowanie mogą zostać ukarani więzieniem, jeśli popełnią przestępstwo? Gdzie leży prawna odpowiedzialność, jeśli kod jest domyślnie zły?”.

Dziesiąta edycja festiwalu jest okazją do refleksji nad rolą, jaką przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią w naszym życiu; jak pisał Deyan Sudjic w „Języku rzeczy”:

Nasze związki z tym, co posiadamy, nigdy nie są proste. To skomplikowana mieszanka przemyślności i niewinności. Przedmioty nie są w żadnym razie niewinne (…). I właśnie dlatego są zbyt interesujące, by o nich nie mówić.

Szczegółowy program dostępny na: www.lodzdesign.com

Łódź Design Festival - Tożsamość

źródło: materiały prasowe wydarzenia

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688