Minimalizm kościelny

2
4029
Santa Ana’s Chapel by e|348 arquitectura - fot. Fernando Guerra

Jakiż to kontrast w porównaniu z tym, do czego nasze oko już dawno przywykło – z naszymi ozłoconymi, bogato-ornamentowymi kościołami! Bo czy takie kościoły nie rozpraszają naszej uwagi, przez co nie możemy skupić się na tym, co w świętym miejscu jest najważniejsze? Tu proszę, czysty minimalizm architektoniczny, gdzieś w Sousanil, Santa Maria da Feira w Portugalii – Kościół św. Anny. W takim wnętrzu wejście w stan modlitwy przychodzi do nas samo – zapewne plan taki przyświecał projektantom z „e|348 Arquitectura”. Potwierdzamy, zadanie wykonane na piątkę.

Biała, półokrągła bryła z szeregiem okienek, porozmieszczanych w sposób, który kojarzyć się może z nowoczesnymi trendami graficznymi, wyróżnia się z krajobrazu. Pod wieczór kompozycja ta „rozbrzmiewa” ciepłym światłem i zachęca, by zajrzeć do środka budowli. Na uwagę sługuje też motyw krzyża. Widzimy go nieco inaczej, niż zwykle, gdyż powstał z wykroju ściany. Patrząc z boku, mamy wrażenie, jakby postać Chrystusa zawieszona była w powietrzu. Towarzyszy temu niezwykła lekkość. Pomysł powtórzono przy projekcie szafy na szaty liturgiczne. Tu także mamy motyw krzyża, wycięty w drewnianych drzwiczkach.

Okres Wielkiego Postu zachęcił nas do poszukiwań inspiracji wśród sztuki sakralnej. Postaramy się wyszukiwać najciekawsze architektoniczne perły w tym zakresie, a Was prosimy o pomoc. Nadsyłajcie nam swoje pomysły lub namiary na ciekawe wnętrza. Z góry dziękujemy.


Projekt: e|348 Arquitectura
fot. Fernando Guerra
Źródło: archdaily.com

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688