W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo poznania dobra i zła” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia.

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.

Niezależnie od tego jak i dlaczego choinkę traktujemy jako nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia – może być wspaniałym elementem dekoracyjnym naszych wnętrz. Zapraszamy do zapoznania się z przykładami najpiękniej zdobionych drzewek.

 

źródło: countryliving.com;

 

 

Komentarze

Może Cię także zainteresować

Kolory ziemi od pracowni Archissima

647
świąteczne dekorowanie

495