Odcienie szarości jak barwy tęczy

0
4175
betonowe ściany loftu

Najnowszy trend w dekoracji nakazuje wykorzystywanie różnych odcieni szarości zarówno podczas wykańczania ścian jak i wyborze mebli, czy elementów dekoracyjnych. Jest to bowiem naturalne tło, które pozwala wyeksponować inne kolory użyte w aranżacji wnętrza. Co więcej – bez szarych powierzchni nie obejdzie się nowoczesne wnętrze – szczególnie jeśli chcemy nadać mu styl loft.

Lata życia w szarej rzeczywistości sprawiły, że beton wywołuje w części naszego społeczeństwa negatywne skojarzenia. Przywołuje na myśl stare, niedokończone budowy, które częstokroć straszą ruiną. Styl Loft odważnie sięga po te skojarzenia i wydobywa z nich to co najlepsze, niejednokrotnie podkreślając celowo „niedokończone” lub niedopracowane elementy wnętrz i dekoracji. Ściana betonu z odbitymi śladami desek, lub wręcz zawierająca pojedyncze, wyrwane z desek drzazgi ma w sobie to coś, za czym tęsknią osoby preferujące styl industrialny. Szarość betonu i kamienia to to, czego oczekujemy także od wnętrza nowoczesnego, minimalistycznego.

Ta sama szarość lecz tym razem w wersji gładkiej i uporządkowanej kojarzy się z wyrafinowaniem i elegancją bogato zdobionych wnętrz. Pozwala na wizualne zmiękczenie formalnych i czasem twardych w odbiorze pomieszczeń, nadając im pewnej lekkości i sprawiając, że są przyjemniejsze w odbiorze. Dzieje się tak dlatego, że szarość stanowiąca mieszankę jedynie koloru białego i czarnego, jest kolorem neutralnym, który sam w sobie nie zwraca na siebie uwagi. To dlatego jest idealnym tłem pozwalającym wyeksponować elementy znajdujące się na pierwszym planie. Jego neutralność sprawia także, że jest chętnie wykorzystywany do kreowania wnętrz przytulnych, nienarzucających się swoim charakterem, które zależnie od dodatków możemy kształtować tak jak chcemy. Z tego samego powodu szarość jest idealnym kolorem dodatków, których nie chcemy eksponować. Np. szare poduszki, które mają współgrać z sofą nie skupiając na sobie wzroku obserwatora, czy zasłony, mające być jedynie obramowaniem dla pięknego widoku za oknem.

Standardowy szary jest stosunkowo łatwo stosować we wnętrzach, ponieważ bardzo dobrze komponuje się z wszystkimi innymi kolorami. Oczywiście pod warunkiem, że nie występują one wszystkie naraz.

W sprzedaży jest także coraz więcej produktów zawierających szarości z dodatkiem innych barw, dzięki czemu otrzymujemy odcienie zarówno ciepłe jak i zimne. Wariacje takie pozwalają dowolnie kształtować każde pomieszczenie i nadawać mu odczucia dokładnie takie jak chcemy. Dla przykładu jasnoszare wnętrza wydają się otwarte i pełne powietrza, podczas gdy ciemniejsze odcienie pozwalają tworzyć zmysłowy, przytulny nastrój. Jeśli dodamy do niego elementy we wszystkich możliwych odcieniach naturalnego drewna, otrzymamy naprawdę ciepłe, przyjemne wnętrze.

Materiał powstał przy współpracy z westwing.pl

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688