Początkiem roku organizujemy się od nowa

0
2494
nowoczesne wnętrza

Każdy rok ma dwa początki – 1 stycznia oraz 1 września. Wtedy to po dłuższej przerwie wracamy do codziennych obowiązków – rodzice do pracy, dzieci do szkoły. Te dwa początki różnią się nieco od siebie. Zimą powrót jest zdecydowanie łatwiejszy bo przerwa zimowa jest znacznie krótsza. Po wakacjach nie jest już niestety tak łatwo. Wrzesień to dobry czas na nowy początek – warto przearanżować przestrzeń w której uczymy się i pracujemy.

Pokój w którym spędzamy czas przy nauce czy pracy powinien wspierać naszą koncentrację, być funkcjonalny i wygodny. Bardzo ważny jest właściwy dobór kolorów, faktur, wzorów czy dodatków. Jeśli mamy taką możliwość, do pracy i nauki powinno być w domu wyznaczone osobne pomieszczenie, jak niegdyś biblioteka czy gabinet.

Takie pomieszczenie to rozwiązanie idealne – wiadomo wówczas, że osoba która w nim przebywa potrzebuje ciszy i spokoju. W gabinecie koniecznie powinno stanąć duże biurko, wygodny fotel oraz szafki w zasięgu ręki – tak abyśmy nie musieli odrywać się od pracy w momencie gdy musimy po coś sięgnąć. Dobrze również aby w takim pomieszczeniu panowała cisza, warto więc wyciszyć ściany oraz drzwi czy okna. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne gdy chodzi o koncentrację – jeśli dzieje się za oknem coś ciekawszego niż nasze zadania, z pewnością będzie nas to rozpraszać.

[quote_center]Gdy w pokoju do nauki i pracy jest nam przyjemnie, będziemy chcieli do niego wracać dlatego warto zadbać o naszą wygodę dzięki detalom np. motywacyjne zdjęcie powieszone na tablicy magnesowej, miękki dywan pod nogami czy bliskość kaloryfera w długie zimowe wieczory.[/quote_center]

O kolorach sprzyjających koncentracji już pisaliśmy. Warto jednak przypomnieć że w miejscu nauki czy pracy nic nie powinno nas rozpraszać. Stąd też zbyt intensywna paleta barw czy zbyt duża ich ilość w pomieszczeniu to niezbyt dobre rozwiązanie. Warto stawiać na kolory, które uspokoją nasz umysł i pozwolą oddać się zadaniom. Są to: biały, odcienie beżu i szarości, niebieskiego czy zielonego. Dobrym rozwiązaniem będą również połączenia kolorów natury –brązu i zieleni, niebieskiego z żółtym. Oczywiście wszystko w wyważonych proporcjach.

Nie przesadzajmy również ze wzorami. Są one idealnym dopełnieniem wnętrza jednak przesada nie jest wskazana w żadnej dekoracji domu. Kwiaty, kratki i pasy czy kropki a także wariacje typu patchwork są w porządku, kiedy odpowiednio je dobierzemy do wnętrza. Najważniejszym jednak elementem w dekoracji gabinetu jest oświetlenie. Wbrew pozorom nie powinno to być zimne, ostre światło! Oczywiście pokój powinien być doświetlony, ale barwą ciepłą, która nie męczy wzroku.

[quote_box_right]Jeśli mamy taką możliwość, do pracy i nauki powinno być w domu wyznaczone osobne pomieszczenie, jak niegdyś biblioteka czy gabinet.[/quote_box_right]

Większą trudność sprawi nam aranżacja pokoju do nauki czy pracy w momencie kiedy nie mamy możliwości oddzielenia tej przestrzeni od sypialni czy miejsca do zabawy. Warto jednak zadbać o powyższe szczegóły nawet w małych mieszkaniach i w pokoju dzieci rozdzielić miejsce w którym powinno się odrabiać lekcje, bawić czy spać. Ta zwykła zasada razem z dyscypliną sprawią, że w późniejszym wieku nasze dzieci będą dokładnie wiedzieć gdzie i kiedy należy spać, pracować czy oddawać się rozrywce. W dzisiejszym, pędzącym świecie to w końcu niebywała zaleta.

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688