Podaruj gwiazdkę – nie tylko tę z nieba

0
1308

Koniec listopada i początek grudnia to czas, kiedy większość z nas zastanawia się nad wyborem prezentów dla najbliższych. Decyzja jest trudna, zwłaszcza, gdy możliwości jest wiele a obdarowany wydaje się wszystko mieć… A może tym razem postąpić nietypowo? Stars for Europe proponuje wyjątkowy podarunek – gwiazdę betlejemską.Na kilka tygodni przed świętami centra handlowe i targowiska przepełnione są gwiazdami betlejemskimi, które wdzięcznie wprowadzają bożonarodzeniowy nastrój. Wtedy można znaleźć okazy, nie tylko klasyczne czerwone, ale również różowe, białe, o okrągłych czy spiczastych liściach. Dzięki bogatej kolorystyce i rozmaitym odmianom, poinsecja idealnie nadaje się na prezent, a przy pomocy odpowiednich dodatków w bardzo prosty sposób można stworzyć z niej wymarzony podarunek, który trafi nawet w najbardziej wyrafinowany gust. 

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną gwiazdę betlejemską, przy jej zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Oznaką zdrowia rośliny jest świeży wygląd oraz mocne, zielone liście pozbawione jakichkolwiek defektów. Neleży sprawdzić czy żółte i zielone kwiaty pomiędzy kolorowymi przylistkami są w pąku. Słabe, zwisające liście i wysuszone korzenie świadczą o złym stanie rośliny. Gwiazda Betlejemska źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi. Dlatego też przy zakupie należy jedynie brać pod uwagę te poinsecje, które stały z dala od drzwi. Nieodpowiedni dobór stanowiska sprawi, iż roślina w szybkim tempie zwiędnie. Wybraną gwiazdę betlejemską, starannie owiniętą w papier należy szybko przetransportować do domu. 

Poinsecja nie przepada ani za suszą ani za wilgocią. Zbyt duża ilość wody sprawi, iż korzenie zaczną gnić a liście przybiorą żółte zabarwienie i opadną. Suche podłoże może również spowodować utratę liści, chociaż po podlaniu szybko powraca do zdrowia. Najlepiej jest więc podlewać poinsecję optymalną ilością wody w temperaturze pokojowej. Kiedy kwitnie nie powinno się jej nawozić; poźniej każdego miesiąca powinna być podlewana z dodatkiem odżywki. Lubi stanowiska ciepłe (15-22 stopni) i jasne. 

Gwiazda betlejemska należy do długowiecznych roślin, które mogą przez wiele lat zachwycać swoim wyglądem. Dla amatorów sztuka przywrócenia do życia tej rośliny może okazać się jednak zbyt trudna i pracochłonna. Aby ujrzeć ją w pełnej krasie, należy przechowywać ją przez co najmniej 8 tygodni po 14 godzin dziennie w ciemnym pomieszczeniu. Nawet lekkie światło może uniemożliwić jej wypuszczenie pięknych, kolorowych listków. Należy też zapewnić jej optymalną temperaturę, ponieważ za wysoka może działać na jej niekorzyść.

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688