Renowacją połącz przeszłość z teraźniejszością

0
2397
Barwne powroty - renowacja mebli

Chociaż żyjemy w czasach jednorazówek i masowej produkcji, fanów oryginalnych mebli antycznych nie brakuje. Od kilku lat widoczny jest trend na ponowne odkrywanie projektów często zapomnianych projektantów, nadając im nowe życie. Renowacja mebli i dodatków to sposób na designerski „powrót do przeszłości”.

Trudno dzisiaj zliczyć blogi i strony podrzucające pomysły na zaaranżowanie wnętrz, opisujące procesy renowacji czy nawet podpowiadające jak to zrobić samemu. Można zaobserwować coraz większe zainteresowanie u sporej grupy osób urządzającej swoje mieszkania – tanie meble ze sklejki ze swoją wszechobecnością i uniwersalnością przestają zadowalać co bardziej wymagających. W końcu dzisiaj od mebli oczekujemy nie tylko funkcjonalności, ale także estetyki wpasowującej się w nasz gust, trwałości (wbrew temu, co się powszechnie uważa), oraz – co chyba kluczowe – wyróżnienia się, poczucia bycia wyjątkowym.

[quote_center]To właśnie na bazie tej potrzeby, coraz większą popularnością cieszy się renowacja mebli, zajmująca się nie tyle przywracaniem do życia starych mebli, co nadająca im nowy charakter, łącząca stare z nowym.[/quote_center]

Jest to spotkanie teraźniejszości z przeszłością, w którym oprócz powracania do designu sprzed lat, możemy także nadać meblom absolutnie niepowtarzalny, autorski charakter. Od kilku lat można zauważyć w Polsce modę na shabby chic, chippy look, postarzanie mebli, bielenie, transfer, decoupage, przecieranie mebli przeróżnymi kolorami, jak również ozdabianie ich nietypowymi materiałami tapicerskimi czy grafikami. Renesans przeżywa polskie wzornictwo z lat 50. i 60.

Dagmara Rogusz i Dariusz Nowacki z Pracowni Renowacji Mebla z Chojnowa (woj. dolnośląskie) przyznaje, że obecnie klienci coraz częściej są otwarci na bardziej nowoczesne, awangardowe podejście do renowacji. Jak wygląda taki proces? Przygotowujemy każdy mebel tak jak do wykończenia oryginalnego z zastosowaniem wszystkich zasad tradycyjnej renowacji, później zestawiamy z różnymi kolorami. Wykończenie to już kwestia pomysłu. Ważne, żeby kolor drewna, tapicerki zgadzał się z formą mebla – tutaj bazujemy na naszym wyczuciu w kwestii nadania nowego stylu, nowoczesnego wyglądu starej formie mebla. Gdy nasz “pacjent” jest gotowy do malowania, jest to zazwyczaj czysta improwizacja – i nawet jeśli w głowie mam pomysł na konkretny kolor, to w trakcie dzieją się różne nieprzewidziane rzeczy i często zmieniające się koncepcje, potrafią zaskoczyć nas samych. I chyba to jest w tej pracy najpiękniejsze!

Właściciele pracowni podkreślają, że wszystko oparte jest na wielogodzinnych rozmowach – w końcu chodzi o to, żeby osoba, która nabywa dany mebel, dobrze się z nim czuła w swoim domu!

źródło: pracownia-lili.pl

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688