Chociaż żyjemy w czasach jednorazówek i masowej produkcji, fanów oryginalnych mebli antycznych nie brakuje. Od kilku lat widoczny jest trend na ponowne odkrywanie projektów często zapomnianych projektantów, nadając im nowe życie. Renowacja mebli i dodatków to sposób na designerski „powrót do przeszłości”.

Trudno dzisiaj zliczyć blogi i strony podrzucające pomysły na zaaranżowanie wnętrz, opisujące procesy renowacji czy nawet podpowiadające jak to zrobić samemu. Można zaobserwować coraz większe zainteresowanie u sporej grupy osób urządzającej swoje mieszkania – tanie meble ze sklejki ze swoją wszechobecnością i uniwersalnością przestają zadowalać co bardziej wymagających. W końcu dzisiaj od mebli oczekujemy nie tylko funkcjonalności, ale także estetyki wpasowującej się w nasz gust, trwałości (wbrew temu, co się powszechnie uważa), oraz – co chyba kluczowe – wyróżnienia się, poczucia bycia wyjątkowym.

To właśnie na bazie tej potrzeby, coraz większą popularnością cieszy się renowacja mebli, zajmująca się nie tyle przywracaniem do życia starych mebli, co nadająca im nowy charakter, łącząca stare z nowym.

Jest to spotkanie teraźniejszości z przeszłością, w którym oprócz powracania do designu sprzed lat, możemy także nadać meblom absolutnie niepowtarzalny, autorski charakter. Od kilku lat można zauważyć w Polsce modę na shabby chic, chippy look, postarzanie mebli, bielenie, transfer, decoupage, przecieranie mebli przeróżnymi kolorami, jak również ozdabianie ich nietypowymi materiałami tapicerskimi czy grafikami. Renesans przeżywa polskie wzornictwo z lat 50. i 60.

Dagmara Rogusz i Dariusz Nowacki z Pracowni Renowacji Mebla z Chojnowa (woj. dolnośląskie) przyznaje, że obecnie klienci coraz częściej są otwarci na bardziej nowoczesne, awangardowe podejście do renowacji. Jak wygląda taki proces? Przygotowujemy każdy mebel tak jak do wykończenia oryginalnego z zastosowaniem wszystkich zasad tradycyjnej renowacji, później zestawiamy z różnymi kolorami. Wykończenie to już kwestia pomysłu. Ważne, żeby kolor drewna, tapicerki zgadzał się z formą mebla – tutaj bazujemy na naszym wyczuciu w kwestii nadania nowego stylu, nowoczesnego wyglądu starej formie mebla. Gdy nasz “pacjent” jest gotowy do malowania, jest to zazwyczaj czysta improwizacja – i nawet jeśli w głowie mam pomysł na konkretny kolor, to w trakcie dzieją się różne nieprzewidziane rzeczy i często zmieniające się koncepcje, potrafią zaskoczyć nas samych. I chyba to jest w tej pracy najpiękniejsze!

Właściciele pracowni podkreślają, że wszystko oparte jest na wielogodzinnych rozmowach – w końcu chodzi o to, żeby osoba, która nabywa dany mebel, dobrze się z nim czuła w swoim domu!

źródło: pracownia-lili.pl

Komentarze

Może Cię także zainteresować

Kolory ziemi od pracowni Archissima

642
świąteczne dekorowanie

492