Seminarium firmy Jaga

0
1190

Ekologia i wzornictwo zdominowały seminarium firmy Jaga, które odbyło się 4 grudnia br. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Jaga Experience World Tour 2008/2009, podczas którego belgijski producent grzejników planuje odwiedzić prawie 100 krajów, gdzie sprzedawane są jego produkty.Ekologia – pierwszy z dominujących na spotkaniu tematów – dyskutowana była nie tylko w odniesieniu do produkcji grzejników, ale również w ujęciu globalnym. Jan Krieleks, właściciel firmy i jednocześnie szef działu badań i rozwoju Jaga, przybliżył w jaki sposób firma stara się dostosować proces produkcyjny do wymogów ochrony środowiska.
Wbrew ogólnoświatowej tendencji propagującej konsumpcyjny styl życia, w którą wpisuje się również krótka żywotność wytwarzanych przez firmy produktów, Jaga dokłada starań, aby jej grzejniki były bardzo trwałe. (Na przykład wymienniki stosowane w grzejnikach objęte są 30-letnią gwarancją.) Celem firmy jest bowiem to, aby wytworzony przez nią produkt mógł jak najdłużej służyć użytkownikowi i jak najpóźniej trafił do powtórnego przetworzenia. 
Z tematem nadmiernego zanieczyszczenia Ziemi odpadkami przemysłowymi związane są też działania belgijskiego producenta zmierzające do uzyskania proekologicznego certyfikatu C2C. Certyfikat ten zobowiązuje firmę do stosowania materiałów, które można poddać recyklingowi oraz obliguje do upraszczania konstrukcji produktu w celu jego późniejszego łatwego rozmontowania i przygotowania do przetworzenia.
Wspomniane proekologiczne działania to praca, którą Jaga wykonuje na co dzień. Sporo inicjatyw jest też w sferze projektów, między innymi prezentowane podczas seminarium grzejniki z butelek PET oraz sprasowanych wiórów drewnianych, czy też Moby – termiczna kapsuła.
– Zawsze staramy się wybierać najbardziej ekologiczną drogę produkcji warunkującą idealny balans pomiędzy człowiekiem a środowiskiem – podsumował „ekologiczną” część spotkania Jan Krieleks.
Wzornicze dokonania Jagi, którym poświęcono drugą część spotkania, najlepiej oddawały prezentowane na spotkaniu produkty. Część z nich, jak np. grzejniki dekoracyjne z serii Eyecatchers można było zobaczyć na slajdach, zaś nowości zostały pokazane w formie prototypów. Były to m.in. dwa grzejniki dekoracyjne Pinch & Twine, grzejnik hybrydowy Briza przygotowany do grzania w systemie c.o. i elektrycznym, chłodzenia i odświeżania powietrza, super mały grzejnik kanałowy Micro Canal oraz nowe kratki do grzejników kanałowych. 

W seminarium udział wzięło blisko 70 osób – architektów, projektantów instalacji grzewczych i dziennikarzy zaproszonych przez firmę ANB, dystrybutora grzejników Jaga na polskim rynku, która współorganizowała seminarium. Duże zainteresowanie gości budził Jaga Experience Truck ustawiony przed Pałacem Prymasowskim, który prosto z Warszawy udał się do Budapesztu, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Jaga Experience World Tour 2008/2009. 

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688