Cóż się może kryć pod niepozorną, małą literką „u”? Okazuje się, że całkiem wiele, bo to właśnie „u” jest kluczem do dobrego okna ! „U” to nic innego jak symbol współczynnika przenikalności cieplnej. W branży budowniczej pojęcia tego używa się dla określenia izolacyjności cieplnej przegrody ( dachu, ściany oraz okna ).

Współczynnik przenikalności cieplnej oznaczamy jednostką W/m2K. Wnikając głębiej w to zagadnienie, jeśli przykładowo dane okno posiada przenikalność cieplną Uw=1,0 W/m2K, jest informacją dla nas, że przy jednostopniowej różnicy temperatury między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz, w przeciągu 1 godziny przez 1 m2 tego okna przeniknie na zewnątrz 1 W energii cieplnej.

Zapewne nikt, a przynajmniej znaczna większość z nas nie chciała by, żeby przez okno uciekała mu energia grzewcza, a za tym idące pieniądze. Szyby, uszczelki oraz profile to trzy niezbędne czynniki od których zależy przenikalność cieplna okna. Aby izolacja w oknie była dobra w profilu więc musi być jak najwięcej komór. Istotną rolę spełniają także wspomniane uszczelki, ale przede wszystkim szyby ( zajmują do 80% całej powierzchni okna ), od których w największym stopniu zależy przenikalność cieplna. Wybór szyb jest dosyć duży , ale jeśli zależy nam na tym, aby ograniczyć straty ciepła powinniśmy więc zaopatrzyć się w szybę potrójną, w której przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym. Niskoemisyjna powłoka jest dodatkiem jakim może być pokryta szyba ( odbija promienie słoneczne ).

Większość z was zastanawia się pewnie, że okna tego typu muszą sporo kosztować. Otóż nie ! Przykładowo firma Jezierski wprowadziła do swojej oferty szybę o rewelacyjnej przenikalności cieplnej Uw= 0,6 W/m2K. Dodatkową opłatę jaką musimy ponieść za taki pakiet szybowy w stosunku do standardowej szyby wynosi jedynie 29 zł na m2.

Tak więc przy zakupie naszego okna , zwróćmy uwagę aby wartość literki „u” była jak najmniejsza, a potem cieszmy się ciepłem i czystym zyskiem !

Komentarze

Może Cię także zainteresować

świąteczne dekorowanie

495

1281