Wiatr z Północy – apartament od pracowni „Wielkie Rzeczy”

0
2046

55-metrowy apartament usytuowany na pierwszym, a zarazem ostatnim piętrze nowego budynku w Warszawie ze wszystkich stron owiewa wiatr i dopieszcza słońce. Patrząc na jego wnętrze, trudno jednak uwierzyć, że jesteśmy w stolicy Polski. Chłodna paleta barw ocieplona drewnem i miękkimi splotami, estetyczny eklektyzm i fantastyczna bezpretensjonalność sugerują, że znajdujemy się raczej bliżej fiordów Północy. Projektantką tej przestrzeni jest Izabela Olszewska z pracowni Wielkie Rzeczy, a partnerem wykonawczym sieć salonów Dekorian.

Mieszkanie młodej, zapracowanej producentki telewizyjnej, która jasno sprecyzowała swoje oczekiwania. Chciała mieć czyste formalnie, przestrzenne, przytulne wnętrze, które będzie jednocześnie funkcjonalne i komfortowe. Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez projektantkę, stały się zabudowy. Olbrzymia, wykonana na zamówienie 4-metrowa szafa w hallu poza podstawową funkcją przechowywania rzeczy sezonowych pełni również mniej oczywiste funkcje. Znalazło się w niej miejsce dla przykuchennej spiżarni, a nawet świetnie zakamuflowanego domowego biura. Duży nacisk na ergonomiczne gospodarowanie przestrzenią stał się motywacją do zbudowania garderoby. Udało się wyodrębnić ją z części sypialni dzięki przeniesieniu wejścia na ścianę od strony salonu. Nowy, amfiladowy układ pokoi domagał się z kolei niecodziennego przypieczętowania, którym stały się spektakularne szklane drzwi przesuwne w stalowych ramach sięgające niemalże od sufitu do podłogi. Autorskie drzwi fenomenalnie wpisują się w charakter wnętrza i stanowią jego niebanalną ozdobę. Nie ograniczają dostępu światła, a przysłonięte kotarą od strony sypialni doskonale spełniają swoją rolę.

iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_1 d

Gościnny klimat Północy korespondujący ze stylem życia właścicielki zmaterializował się w postaci pięknego drewnianego stołu. Nowoczesny, prosty w formie mebel w towarzystwie orszaku stylizowanych na vintage krzeseł pokazuje charakterystyczny dla Pracowni dystans, humor i umiejętność wyjścia poza tradycyjne schematy, w których krzesła nie do kompletu są synonimem tymczasowości. Eklektyzm właściwy stylowi skandynawskiemu pozwolił na zrealizowanie ulubionej strategii pracowni Wielkie Rzeczy, czyli zabawę i komponowanie aranżacji z przedmiotów o różnej wartości i historii. W apartamencie odnajdziemy smaczny miks przedmiotów bardzo wysokiej jakości z pamiątkami wyszperanymi na targu staroci czy meblami z recyklingu. Królująca w łazience wolnostojąca wanna Marmorin o niebanalnej bryle przegląda się tym sposobem w bielonej konstrukcji z palet (własność klientki), która stanowi alternatywę dla klasycznego łóżka i świetnie równoważy jej szlachetny status i formę.

iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_7

Kolorystyka wnętrza jest charakterystyczna dla stylu skandynawskiego. Dużo w nim neutralnej, świetlistej bieli i matowej szarości. Monochromatyczne, neutralne powierzchnie optycznie powiększające wnętrze przełamuje mięta, błękit i czerń.

iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_4

Niezwykle ciekawie, wypadają kontrastujące, geometryczne kafle w kuchni i łazience oraz urocza miętowa tapeta w czarne koniki “Dalahorse” marki Sandudd w hallu. Esencją skandynawskiego klimatu jest z pewnością podłoga. Bielone deski Designflooring wykonane z winylu, nie z drewna, zostały wybrane przez architektkę ze względu na niepowtarzalną estetykę i właściwości. Dużym utrudnieniem przy wyborze okładziny podłogowej było zastosowane w całym mieszkaniu ogrzewanie podłogowe i konieczność zadbania o jak najmniejsze straty ciepła (ostatnie piętro, odsłonięte z czterech stron, duże okna). Projektantce udało się przekonać inwestorkę do podłóg winylowych, które doskonale współpracują z ogrzewanym podłożem i przekonują autentycznym wyglądem.

Ostatecznego, ciepłego wyrazu nadają mieszkaniu akcesoria i ozdoby. Wszystkie zostały starannie dobrane — począwszy od dozownika na mydło, przez emaliowany garnek służący jako osłonka donicy, a skończywszy na futrzastych narzutach i kwiecistych tkaninach pościelowych. Razem tworzą miejsce świeże i intrygujące.

iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_6 iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_8 iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_9 iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_10 iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_5 iza_olszewska_dekorian_realizacja_zdjecie_3

Projekt: Izabela Olszewska / Pracownia Wielkie Rzeczy
Stylizacja: Zuzanna Madejska
Fotografie: Joanna Korczyńska

Partnerem wykonawczym apartamentu jest sieć salonów Dekorian.

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688