Wnętrze oczami dziecka

0
2040

Bardzo ważne jest, by kształtować przestrzeń pokoju dziecięcego biorąc pod uwagę perspektywę dziecka. Rzadko kiedy młodzi rodzice, oczekujący pierwszego dziecka, potrafią spojrzeć na swoje mieszkanie/dom pod tym kątem. To normalna sytuacja, po prostu brakuje im doświadczenia. Dopiero obserwując swojego malucha widzą niektóre potrzeby, o których wcześniej nie pomyśleli. Czasami zmiany, dostosowanie przestrzeni do potrzeb dziecka w późniejszym okresie są często niemożliwe lub spowodowałby dodatkowe nakłady finansowe.Z jednej strony dziecko bawi się wszędzie – przeważnie tam, gdzie przebywają opiekunowie. Obecność fizyczna dorosłego jest dla dziecka bardzo ważna przynajmniej przez kilka pierwszych lat życia. Ważne jest, by niezależnie od swojego pokoju, w przestrzeni dziennej oraz kuchni obecność dziecka była brana pod uwagę. Należy umożliwić dziecku swobodę poruszania się, by czuło się zaangażowane w życie całej rodziny.

Jednak z drugiej strony własna przestrzeń jest dziecku bardzo potrzebna, zwiększa samodzielność, inicjatywę, stwarza bodźce do zabawy i nauki. Pokój dziecka powinien być w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju rodziców. Jeśli mieszkanie jest małe, warto wydzielić dla dziecka choćby kącik, by poczuło się ważne i by rosło w świadomości, że jego potrzeby są istotne dla rodziców.

Aby dziecko dobrze się czuło, należy przeznaczyć jak najwięcej miejsca do zabawy – na początku wystarczy obszar wolnej podłogi. Wówczas dziecko ma możliwość dowolnego kształtowania swojej własnej przestrzeni zabawkami czy innymi elementami mobilnymi.

Warto od początku myśleć o bezpieczeństwie na schodach, o wyeliminowaniu progów, ostrych kantów oraz przeszkleń.  Dodatkowo powinno się zamontować spowalniacze do drzwi, przemyśleć wysokość i rozmieszczenie kontaktów w kluczowych pomieszczeniach oraz przymocowanie do ścian szaf i regałów paskami bezpieczeństwa.

źródło: www.baby.vox.pl

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688