Za 30 dni nastąpi „zaćmienie ziemi”

0
1075

Już za miesiąc, 28 marca 2009r. o godzinie 20.30, wybije „GODZINA DLA ZIEMI”, organizowana przez WWF, międzynarodową organizację ekologiczną. Każdy może zarejestrować się na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi i na jedną godzinę wyłączyć światło w swoim mieszkaniu.Na 30 dni przed „Godziną dla Ziemi” WWF już prawie 700 miast z 78 krajów potwierdziło swój udział w akcji, w tym aż 37 stolic i najsłynniejszych miast z całego świata pogrąży się w ciemnościach m.in. Warszawa, Londyn, Pekin, Rzym, Moskwa, Los Angeles, Rio de Janeiro, Hong Kong, Dubaj, Singapur, Ateny, Buenos Aires, Toronto, Sydney, Mexico City, Istambuł, Kopenhaga, Manila, Las Vegas, Bruksela i Helsinki. Zgasną miedzy innymi oświetlenia tak sławnych miejsc, jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio, Merlion w Singapurze, Opera w Sydney, Stadion Millenium w Cardiff, Góra Stołowa w Kapsztadzie. W tym roku także w Polsce akcja będzie miała imponujący zasięg. Do Warszawy i Poznania, które jako pierwsze w Polsce zgasiły światła już w zeszłym roku, dołączy co najmniej 20 kolejnych miast.

Oprócz znanych budynków zgasną także neony i biurowce firm. Do akcji przyłączył się m.in. Carrefour, IKEA, Isover, bank Millenium, firma kurierska TNT, firma Termoizolacje.

W akcji biorą udział jednak nie tylko instytucje i firmy, ale przede wszystkim mieszkańcy. Jak się przyłączyć? Wystarczy zarejestrować się na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi Można też porozumieć się z sąsiadami, przyjaciółmi, namówić znajomych i wygasić całe budynki. Na podstawie liczby zarejestrowanych osób zorganizowany zostanie plebiscyt, które z polskich miast w największym stopniu zaangażowało się w GODZINĘ DLA ZIEMI. Głównym kryterium będzie ilość „wyłączonych” budynków oraz osób zarejestrowanych na stronie internetowej.

Godzina dla Ziemi to inicjatywa, która cieszy się coraz większą popularnością. W zeszłym tygodniu film o akcji umieszczony na Youtube oglądany był co 20 sekund, natomiast co 7 sekund „Godzina dla Ziemi” wspominana jest w internecie. Wsparcie dla kampanii WWF deklarują również światowe slawy m.in. również laureat Nagrody Nobla Arcybiskup Desmond Tutu i znana aktorka Cate Blanchett. Shepard Fairey artysta znany m.in. ze stworzenia portretu Baraka Obamy podczas jego kampanii wyborczej zaprojektował na potrzeby „Godziny dla ziemi” plakat, w którym porównuje zgaszenie światła do głosowania przeciwko zmianom klimatu. Z polskich gwiazd akcję wspierają m.in. Reni Jusis, Karolina Korwin Piotrowska, Jarosław Kret, Mateusz Kusznierewicz, Piasek, Michał Piróg, Magda Różdżka.

Organizatorem akcji GODZINA DLA ZIEMI (Earth Hour) jest międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. W akcji może wziąć jednak udział każde miasto, niezależnie od wielkości i położenia – wystarczy tylko zadeklarować wyłączenie jakiegoś budynku użyteczności publicznej i przesłać tę informację do WWF. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w „Godzinę dla Ziemi”.

więcej o akcji

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688