Zapraszamy dzieci na DZIECINADĘ – wystawę polskiego dizajnu

0
1512
konie na patyku

26 lutego – 8 marca 2011
La Biennale di Venezia, 2. Carnevale dei ragazzi
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

La Biennale di Venezia jest jedną z imprez towarzyszących karnawałowi w Wenecji, skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, których interesuje twórczość dla najmłodszych. Carnevale dei ragazzi (Dziecięcy karnawał) ma w założeniu pobudzać i rozwijać dziecięcą kreatywność, zachęcać do twórczych poszukiwań i prezentować różne dziedziny sztuki w sposób atrakcyjny i niekonwencjonalny.
W tym roku, po raz pierwszy do udziału w festiwalu zostały zaproszone inne kraje, w tym także Polska. Na La Biennale di Venezia zadebiutuje wystawa DZIECINADA – POLSKI DIZAJN DLA DZIECI, która prezentuje najciekawsze prace polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych odbiorców.

Na wystawie pokazane zostaną unikalne, jednostkowe projekty i przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także dywany i lampy – rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu, czy po prostu służące do dobrej zabawy. Wiele z nich powstało, ponieważ rodzice – projektanci nie znaleźli w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą wyobraźnią lub próbą powrotu do dzieciństwa.

„Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka
w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska’s, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły
z dziecięcego bloku rysunkowego – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. – Inni, jak Trzy Myszy, duet Rusin
i Czop, Ziemowit Kalin czy Maja Ratyńska, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci”.

Osobną kategorię stanowią książki – powód do dumy polskiej grafiki. Wydawane przez niewielkie i niezależne wydawnictwa, które z powodzeniem konkurują z wielkimi koncernami wydawniczymi i zdobywają jedna po drugiej prestiżowe nagrody IBBY (The International Board on Books for Young People). Prezentowane na wystawie pozycje wydawnicze nie mają ambicji przeglądu, są subiektywnym i autorskim wyborem Kuratora, ale każdą z nich cechuje najwyższy poziom artystyczny i… bardzo wiele humoru.

Projektowanie dla dzieci jest nie lada wyzwaniem – dzieci są najbardziej szczerymi i krytycznymi odbiorcami sztuki. Nie dają się oszukać formalnymi zabiegami. Z kolei na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie u dzieci kreatywności i dobrego smaku, rozwijanie wyobraźni, wychowanie otwartego
i świadomego człowieka, wrażliwego na piękno i dbającego o estetykę dnia codziennego. Wszystkie zaprezentowane na wystawie przedmioty spełniają oczekiwania dzieci i wymagania dorosłych – są ładne, użyteczne, praktyczne, proste – dobrze zaprojektowane.

Autorami prezentowanych na wystawie prac są młodzi, utalentowani polscy projektanci, którzy z sukcesem realizują swoje twórcze zamierzenia i nie obawiają się konfrontacji z najbardziej wymagającym krytykiem – dzieckiem.

Autorzy prac: Beza Projekt, Izabella Gkagkanis, Kalimba, Ziemowit Kalin, Knockoutdesign, Kompott, Basia Lewandowska, 3 Myszy, Maja Ratyńska, Joanna Rusin i Agnieszka Czop, Iwona Kosicka (Simple), Magdalena Jakubowska-Miąsek, Oskar Zięta, Anna Żelazowska (Alelale).
Wydawnictwa: Dwie Siostry, Wytwórnia, Czarodziejska Kura, Znak.

Komentarze


Warning: require_once(/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/home/promotiv/www/dekor215/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_related_posts.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/promotiv/www/dekor215/wp-includes/template.php on line 688